UTRZYMANIE OŚRODKA REHABILITACJI PTAKÓW DRAPIEŻNYCH W WARCINIE
W ROKU 2020
Projekt dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Rok 2020 to już dziesiąty rok efektywnej współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Leśnej w Warcinie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który po raz kolejny wsparł finansowo działalność Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Warcinie. Dotacja w kwocie 13.000,00 zł zagwarantowała prawidłowe funkcjonowanie i ciągłość działania Ośrodka. Chore i wycieńczone ptaki otrzymały odpowiednia opiekę weterynaryjną i rehabilitacyjną. Przeprowadzono bieżące naprawy i konserwacje wolier, wykonano też od dawna wyczekiwany przez wolontariuszy remont kapitalny pomieszczeń socjalno-gospodarczych. Przeprowadzenie remontu, którego koszt to ok. 20.000,00 zł, możliwe było dzięki dodatkowemu wsparciu Stowarzyszenia przez Nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, Pile i Poznaniu. Wyremontowane pomieszczenia socjalno-gospodarcze umożliwią pracę wolontariuszom w estetycznych i higienicznych warunkach oraz znacząco ułatwią utrzymanie czystości. Wykonane w 2018 i 2019 roku prace związane z melioracją terenu całego Ośrodka, wykonaniem nowego ogrodzenia, utwardzeniem wjazdu na teren i dojazdu do budynku gospodarczego oraz montaż kontrolera dostępu sprawiły, że w 2020 roku możliwy był remont tego budynku i znajdujących się w nim pomieszczeń socjalnych. Aktualny stan terenu i pomieszczeń Ośrodka pozwala na prowadzenie w nim leczenia, rehabilitacji i przetrzymywania ptaków oraz edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych w bardzo dobrych warunkach.
Rok 2020 to rok bardzo szczególny. Pandemia COVID-19 sparaliżowała na długi okres czasu normalne funkcjonowanie szkoły, w tym również Ośrodka. Nieobecność w szkole wolontariuszy przysporzyła pracy i obowiązków opiekunowi ośrodka oraz uniemożliwiła prowadzenie edukacji ekologicznej w takim wymiarze, jak w latach poprzednich. Jednak pomimo tych trudności, w br. przyjęto do Ośrodka 29 ptaków. 22 osobniki zostały wyleczone, zrehabilitowane i wypuszczone na wolność. Były to 4 myszołowy, 4 puszczyki, 7 pustułek, 2 bieliki, 2 sowy uszate, 2 krogulce i 1 kobuz. Kolejne dwa ptaki oczekują na dogodne warunki do ich wypuszczenia. Aktualnie w ośrodku przebywa 12 ptaków, które ze względu na doznane kontuzje i trwałe okaleczenia nie są w stanie funkcjonować samodzielnie w środowisku naturalnym i mają status stałych mieszkańców Ośrodka.
Mamy nadzieję, że nadchodzący rok 2021, będzie rokiem lepszym, jak ten mijający, że do szkoły wrócą uczniowie i Ośrodek zacznie funkcjonować swoim normalnym życiem, że znowu odwiedzać go będą turyści oraz grupy dzieci i młodzieży, a na co dzień słychać będzie rozmowy pracujących w Ośrodku wolontariuszy.
Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia
Bogumiła Szydłowska